Jak zrobić sesję z parą? Oto nasze 3 sposoby

To, kim i jaki jesteś w momencie robienia zdjęć ma ogromny wpływ na fotografie powstające podczas sesji z parą. Problem w tym, że fotograf nie jest oazą cierpliwości i natchnienia - przynajmniej nie w każdym momencie swojego życia. Dobrze posiłkować się sprawdzonymi technikami na wywoływanie emocji u naszych klientów.

© Niezłe Aparaty / niezleaparaty.pl

Pracując nad rozwojem swojej marki, zauważyłem banalną zasadę łączącą wyższe zarobki z rodzajem doświadczenia jakiego doznają moje pary w trakcie sesji. Dla wielu pewnie będzie to szokiem, bo przecież nie napisałem o zdjęciach. Pomijam ten temat ponieważ jakość fotografii (nie ta techniczna, ale sentymentalna) zależy właśnie od tego, jaki rodzaj emocji potrafisz wywołać podczas sesji z parą.

Wspominam o wyższych zarobkach, ponieważ kiedy nauczysz się wywołać śmiech lub co lepsze — łzy na sesji — to nie ma opcji, by klienci nie polecali cię swoim znajomym. Nawet jeśli podniesiesz ceny. Cóż, wszystko, co dobre, musi mieć wyższą cenę.

Nareszcie wiemy, ile zarabiają fotografowie ślubni w Polsce

Po co nam ta wiedza, skoro powinno się patrzeć wyłącznie na swoją firmę i zarobki? Cóż, świadomość tego, jak własne stawki wyglądają na tle…

Dziś chciałbym podzielić się małym wprowadzeniem do osiągania emocji na zdjęciach. Technika jest bardzo prosta i w większej części opiera się na grach oraz zrozumieniu działania relacji.

Na sesji z reguły mamy do czynienia z nowo poznanymi ludźmi, więc najlepiej zacząć od tematów “na śmiesznie”, a dopiero potem, stopniowo wprowadzać coś nastrojowego. Całość znajdziesz w kursie online, ale zanim przedstawię ci te trzy techniki, muszę podzielić się opinią pani fotograf, która miała już okazję przetestować ten sposób prowadzenia sesji z parą.

Wczoraj miałam moją drugą w życiu sesję narzeczeńską i wykorzystałam kilka porad i na koniec uczucia były już tak wysoko, że popłakałam się razem z przyszłą panna młodą, naprawdę sama ja bardzo emocjonalnie do tego podeszłam.

Cieszę się kiedy uda się wytworzyć takie emocje na sesji. Rzecz w tym, że da się budować podobny klimat praktycznie podczas każdego spotkania z parami. Nie wszyscy otworzą się w pełni (są ludzie duszący silne emocje w obawie przed negatywną reakcją innych), ale z każdego modela da się wyciągnąć wesołość.

Tego właśnie brakuje czasem w sesjach zamawianych przez “zwykłych ludzi”. Fotografowie zbyt mocno starają się przemienić swoich klientów w profesjonalnych modeli, a siła zdjęć leży przecież w ich naturalności. Do uzyskania efektu radosnych zdjęć wystarczy wprowadzić gry słowne podczas sesji.

Opis z pamięci

Kiedy fotografujesz parę: poproś chłopaka o zamknięcie oczu. Teraz niech szczegółowo opisze jak ubrana jest jego ukochana… Kolor bluzki lub sukienki, jakie ma buty etc. Fotograf łapie reakcję ukochanej.

Zobacz również: Zdjęcia ze smakiem, czyli fotografia kulinarna - sprzęt, światło, dodatki i sztuczki

Najśmieszniejsza osoba

Poproś jedną dziewczynę, by opisała najśmieszniejszą osobę z rodziny lub znajomych, bez podawania imienia tej osoby. Chłopak zgaduje. Tu fotograf może łapać reakcję chłopaka lub całą scenę, czekając na moment, w którym oboje będą się śmiać po rozwiązaniu zagadki.

Gdyby był…

W przypadku trzeciej techniki należy dokończyć zdanie. Fotograf rzuca hasło: gdyby twój chłopak był samochodem to byłby … Dziewczyna kończy zdanie. Po zamianie ról następne zdanie: gdyby twoja dziewczyna była serialem to byłaby…

Tyle na start. Siła technik oddziałujących na emocje leży też w satysfakcji naszych klientów. Wydaje mi się, że kiedy uzyskamy emocje to nie ma szans, by nasi klienci nie polecali nas swoim znajomym. Fotograf przestaje sprzedawać usługę a zaczyna oferować doświadczenie.

Tego drugiego nie da się wycenić, szczególnie łez. To są bezcenne chwile szczególnie kiedy będziesz je mieć na zdjęciach przekazywanym klientom. Jeśli podejdziesz do sesji w ten właśnie sposób to jestem pewny, że będziesz mógł śmiało zaproponować wyższe ceny i dalej będą chętni na spotkanie z tobą.

Mamy tylu fotografów na rynku, że musisz pracować nad czymś wyjątkowym, by wybić się ponad przeciętność. Emocje wywołane dzięki nietypowemu podejściu do pracy z parą będą dobrym kierunkiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Czy można wykorzystać fotografię, której autora nie znamy? Jak wybrać obiektyw? Nikon zainteresowany systemem operacyjnym ze smartfonów? 7 niedrogich obiektywów, które warto mieć Przychodzi klient do fotografa… Co to jest tryb Auto ISO i jak go ustawić? Przelewamy wspomnienia na papier - przygotowywanie zdjęć do laboratorium [wideoporadnik] Ponad 1100 kursów fotograficznych udostępnionych za darmo Unikaj tych błędów, gdy uczysz się filmować Histogram - wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym tajemniczym wykresie [poradnik] Szczegół czy ogół - co pokazać na zdjęciach Uchwyć prędkość z niezawodną precyzją