Po co nam najnowszy Photoshop?

Tak naprawdę w miejsce tytułowego Photoshopa moglibyśmy wstawić sobie dowolną nazwę innego programu do obróbki komputerowej, model lampy błyskowej, aparatu, etc.

Naturalna Fotografia Ślubna

Naturalna Fotografia Ślubna (© Jacek Siwko)

Chodzi o zasadę

Fotograf musi mieć wszystko co najnowsze i najlepsze. Byle jaka zmiana w programie graficznym ogłaszana jest jak wielka sensacja na portalach i blogach branżowych bo to napędza sprzedaż wszelkich akcesoriów, których my jako fotografowie mamy aż nadto.

Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych funkcji / udogodnień dzięki, którym robienie zdjęć stanie się jeszcze łatwiejsze, a obróbka zdjęć będzie dokładniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Ostatnio odebraliśmy z labu wywołane klisze fotograficzne wraz z kompletem odbitek. Negatywy leżały w szufladzie kilka lat, więc zdjęcia nie są idealne, zresztą nie widziały nigdy ani Photoshopa ani Lightrooma ani niczego w tym stylu. Zostały zrobione na negatywie i to im wystarczy. Wyglądają jak setki innych, przerabianych za pomocą filtrów, których na pęczki znajdziecie na Instagramie.

W pogoni za najnowszym sprzętem zatrzymajcie się na chwilę, by pomyśleć czy faktycznie któryś z odbiorców waszych zdjęć / klientów zauważy różnicę między szumem generowanym przez Canona 5D Mark II a Canona 5D Mark III, gdy zrobicie im zdjęcie na wysokim ISO w kościele podczas ceremonii?

Zwykli ludzie tego nie widzą. To tylko obsesja fotografów i producenci dobrze o tym wiedzą.

Naturalna Fotografia Ślubna

Planując inwestycje warto zadać sobie pytanie:

Czy ciągła pogoń za nowościami ma sens? Jeśli zajmujecie się zawodowo szczegółową obróbką zdjęć reklamowych to możliwe, że każda kolejna wersja Photoshopa rzeczywiście będzie robiła wielką różnicę. Dla większości fotografów, wykorzystujących jedynie kilka procent możliwości takiego programu inwestycja w nowszą wersję nie będzie aż takim polepszeniem „warunków pracy” by opłacało się wydać te kilkaset złotych.

Pisząc poradnik: Fotografia ślubna od A do Z nie poruszaliśmy tej kwestii, ale od lat trzymamy się tej samej wersji Lightroom 4. Dopiero zakup nowego komputera (pracującego na innym systemie operacyjnym) zmusił nas do zakupu wersji numer 5, ale i tak używamy ciągle tych samych narzędzi co w wersji Lightroom 4, więc uważamy tę transakcję za niepotrzebny wydatek.

By aktywnie działać na rynku fotografii nie trzeba co dwa lata wymieniać programów na nowsze wersje. Podobnie rzecz się ma z obiektywami czy aparatami. Inwestycja w wyższe modele obiektywów to mus – jeśli chcecie piąć się po ścieżce kariery i polepszać jakość wykonywanych zdjęć, ale nie jest to absolutny wymóg numer 1. Każdy wie, że droższe obiektywy mają lepsze soczewki, które „ładniej rysują” etc. Choć wypada dodać w tym miejscu pewien banał, który znacie: to nie sprzęt robi zdjęcie…

Do sprawy trzeba podejść z rozsądkiem. A ten podpowiada: najpierw zarób, potem wydaj.

Nauczono nas brać dotacje, zapożyczać się, byle tylko kupować coraz to nowe sprzęty.

Dla przykładu: jeśli macie aktualnie obiektyw Canon 50 mm f/1.4 lub f/1.8 to czy warto brać pożyczkę na kilka tysięcy złotych by kupić sobie wymarzony obiektyw Canon 50 mm f/1.2?

Jeśli macie gotówkę na ten zakup to co innego. Oszczędziliście sobie to teraz możecie wydać. Chyba, że akurat do oszczędności podchodzicie jak każdy człowiek interesu z wielką rozwagą i nie wydajecie ich pochopnie.

Z książki „Sekrety Amerykańskich Milionerów” dowiadujemy się, że większość z naprawdę bogatych ludzi, wcale nie żyje i nie kupuje ponad stan.

Mają normalne samochody i normalne domy, są bogaci bo nie wydają w jednej chwili wszystkiego co zarobią.

Naturalna Fotografia Ślubna

Ciągła zmiana programów nie będzie dobra bo z waszego budżetu ciągle będą ubywać pieniądze. Może są to, z perspektywy waszych zarobków, drobne kwoty, ale wielkie fortuny biorą się z sumy małych oszczędności.

Producenci są bardzo przebiegli, opanowali do perfekcji sztukę reklamy. „Wcisną” nam każdy produkt, nawet wtedy gdy tego nie potrzebujemy. Uważajmy zatem i inwestujmy z głową.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] 8 dobrych rad dla początkujących fotografów [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Zdjęcie do dowodu domowym sposobem - proste rady w praktycznym wideoporadniku Wielka koniunkcja planet 8-11 października 2015 Tethering - co nam daje i jak zacząć z nim pracę? [wideoporadnik] Głębia ostrości - jak ją rozgryźć? [poradnik] Adobe Lightroom czy Photoshop - który program powinienem wybrać? [wideoporadnik] Obrabiasz zdjęcia na kiepskim laptopie? Wyjaśnimy Ci dlaczego robisz źle [poradnik] Zbiór metod korekcji skóry w pigułce. Praktyczny wideoporadnik dla fotografów Arcadius Mauritz radzi jak wykorzystać światło z okna w fotografii portretowej - Practice Makes Perfect Mój przepis na zdjęcie – makaki Jak sfotografować zaćmienie Superksiężyca? Wszystko co musisz wiedzieć na 28 września [poradnik] Wykorzystaj potęgę światła naturalnego w fotografii portretowej [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

12 błędów, których musisz unikać, jako początkujący fotograf Pomóż swoim przyjaciołom pozować, jak profesjonalni modele 9 miejsc, w których z powodzeniem wykonasz świetne portrety Poznaj 4 najlepsze obiektywy do fotografii kulinarnej 10 kroków do rozpoczęcia przygody z fotografią uliczną Poznaj 5 ukrytych opcji Photoshopa, o których nie miałeś pojęcia